"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR)
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska
1
1
1

A+
A+
A+

„Nasz folklor szansą na biznes. Jak zwiększyć sprzedaż produktów żywnościowych w oparciu o folklor mikroregionów folklorystycznych: Hazów i Biskupizny” był tematem szkolenia, które odbyło się 1 grudnia 2022 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT w Krobi dla osób z obszaru LGD Gościnna Wielkopolska.
Na szkoleniu była mowa m.in. o tym jak ważna jest tożsamość lokalna w tworzeniu ofert rynkowych, podano przykłady budowania marki produktów żywnościowych i przeżyć kulinarnych na bazie folkloru w Polsce i na świecie. Omówiono również szansę stworzenia oferty turystycznej w oparciu o wpis na Światową Listę UNESCO, przekonywano, że wspólna marka jest kluczem do sukcesu. Jednym z ciekawszych punktów tego szkolenia były zajęcia kreatywne, podczas których uczestnicy podzieleni na grupy tworzyli a następnie omawiali własną markową ofertę uwzględniając przy tym kulinaria, w oparciu o folklor Hazów i Biskupizny.
Wśród uczestników szkolenia było wiele osób z obszarów Hazów i Biskupizny, które często w swoich wypowiedziach nawiązywały właśnie do folkloru, który na co dzień jest ważnym elementem ich życia. Czynnie brały udział w szkoleniu, chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i pomysłami.
Prowadzący szkolenie Hubert Gonera mówił o wielkim potencjale dwóch mikroregionów folklorystycznych: Hazów i Biskupizny. Podkreślił, że współczesny turysta zwraca dziś uwagę m.in. na doświadczanie wszystkimi zmysłami, przeżywanie emocji, kulinaria, rękodzieło oraz na ciekawą ofertę turystyki aktywnej i miejskiej.
Forma szkolenia: połączenie interaktywności i kreatywności spodobała się uczestnikom. Szkolenie uzmysłowiło wszystkim, jak wielki potencjał mają Hazy i Biskupizna, i że to wszystko jest praktycznie na … wyciągniecie ręki. Wszyscy chętnie dzielili się tym, co mogą zaoferować gościom. Cisza wsi, muzyka przyrody, zapach siana w stodole, niezwykłe przeżycie – jak delikatny dotyk pszczoły na dłoni, smak plastra miodu – to tylko zaledwie kilka ciekawych spostrzeżeń, jakie pojawiły się podczas kilkugodzinnego spotkania.
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”.


Newsa można obejrzeć tutaj

Obszar realizacji LSR