"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR)
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska
1
1
1

A+
A+
A+

W dniu 28 listopada 2023 r. odbyła sie konferencja podsumowująca działania własne związane z Hazami, w ramach realizacji projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”. Goście zjechali się do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zielonej Wsi – do serca Hazów.
W ramach konferencji odbyły się ciekawe prelekcje, pokaz stołu w dekoracji motywów hazackich oraz występ zespołu regionalnego „Wisieloki”. Ciekawym elementem konferencji był Stół Gościnnej Wielkopolski – stoisko, na którym można było spróbować lokalnych produktów: serów, wędlin, miodów oraz przetworów przygotowanych przez KGW z Hazów. 
Marian Poślednik, Prezes Zarządu LGD Gościnna Wielkopolska, omówił projekt współpracy międzyregionalnej jako ważny element realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju. Przedstawił wszystkich partnerów projektu: 3 lgd z Wielkopolski i jedną z Kujaw. Bernadeta Listwoń – koordynator projektu ze strony LGD Gościnna Wielkopolska, mówiła o tym, jak zwiększyła się aktywność mieszkańców poprzez realizację ww. projektu. Grażyna Konopka, Prezes Stowarzyszenia Zespołu Regionalnego „Wisieloki”, omówiła możliwość dekorowania stołu z motywami hazackimi. Dr hab. Joanna Minksztym, Kustosz dyplomowany Kolekcji Tkanin i Ubiorów Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, „zdradziła” tajemnice stroju Hazów/Chazów w pierwszej połowie XX wieku.  Adriana Miara, Dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej (MZR) omówiła dziedzictwo mikroregionu Hazów w oparciu o zbiory i działalność MZR. Ewa Filipiak, krawcowa, która szyje stroje ludowe, teatralne i filmowe, omówiła przygotowane przez nią wykroje krawieckie, instrukcję szycia oraz wzornik tkani strojów ludowych pary hazackiej oraz możliwość ich wykorzystania. Przedstawiono publikację, która powstała w oparciu o przygotowany przez Ewę Filipiak materiał.  Małgorzata Giera i Krystyna Janczak, współautorki „Słownika gwary biskupiańskiej i gwary hazackiej” przedstawiły przygotowaną przez siebie publikację. Na razie w wersji elektronicznej, ponieważ prace nad nią są w toku. Na koniec konferencji wystąpił zespół „Wisieloki”, który zaprezentował wiązankę tańców i przyśpiewek z regionu hazackiego. 
Newsa można obejrzeć tutaj


Obszar realizacji LSR